Навчально-науковий інститут післядипломної освіти

Буковинський державний медичний університет

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом!

1 Гру 2014

У травні 1988 року Всесвітня організація охорони здоров’я прийняла резолюцію, в якій 1 грудня офіційно оголошено Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. У цей день поширюється інформація про СНІД, про те, яку загрозу існуванню людства несе глобальна епідемія «чуми ХХ-го століття», а нині вже і «ХХI-го століття».

Цікаво, що жоден захід, спрямований на боротьбу зі СНІДом не обходиться без "червоної стрічки" – шматочка шовкової тканини, складеної в особливий спосіб. Червона стрічка – міжнародний символ боротьби зі СНІДом, який використовують як логотип і ВООЗ, і агентства ООН, і незліченна кількість благодійних організацій. Вона стала символом не тільки розуміння, а й об'єднання зусиль людей, спрямованих на вирішення цієї проблеми. Прикріпивши стрічку до свого одягу, кожен з нас висловлює свою підтримку та співчуття людям, хворим на ВІЛ/СНІД.

Поширення епідемії ВІЛ-інфекції продовжує залишатися об’єктивною загрозою національного масштабу багатьох країн світу, в тому числі і України.   

Джерелом ВІЛ-інфекції є інфікована людина в будь-якій стадії хвороби, у тому числі, і в період інкубації. Вірус імунодефіциту людини може знаходитися у всіх біологічних рідинах (кров, сперма, вагінальний секрет, грудне молоко, слина, сльози, піт та інші), долає трансплацентарний бар’єр. Однак вміст вірусних часток в біологічних рідинах неоднаковий, що і визначає їх відмінне епідеміологічне значення.

У крові, спермі, вагінальному секреті, грудному молоці ВІЛ-інфікованих знаходиться достатня кількість вірусу для інфікування сторонньої особи, а слина, сльози, сеча не несуть жодної небезпеки для оточуючих.

Передача ВІЛ здійснюється наступними шляхами: статевим, парентеральним та вертикальним. Так званий «вертикальний» механізм передачі ВІЛ реалізується у інфікованих вагітних. Зараження дитини може відбутися під час пологів, постнатально, а також під час годування грудьми. Внутрішньоутробне інфікування на ранніх термінах вагітності відбувається в 30-50 % випадків за відсутності профілактики перинатальної передачі ВІЛ. Завдяки застосуванню високоактивної антиретровірусної терапії (ВААРТ) для профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ вдалося за останні роки істотно знизити рівень передачі цієї небезпечної інфекції від матері до дитини. У Чернівецькій області всі ВІЛ-інфіковані вагітні, які вчасно розпочали (з 24-ого тижня вагітності) та в повному обсязі отримували ВААРТ – народили здорових неінфікованих дітей! Вірогідність інфікування дитини під час годування грудьми складає 12-20 %, тому ВІЛ-інфікованим жінкам суворо забороняється годувати своїх новонароджених дітей грудним молоком.

Парентеральний механізм може реалізовуватись при переливанні інфікованої крові і виготовлених із неї продуктів, при споживанні ін’єкційних наркотиків, проведенні хірургічних втручань, трансплантації органів та штучному заплідненні у жінок.

Основним шляхом інфікування ВІЛ у нашому регіоні є – статевий. На сьогодні відсоток осіб, які були інфіковані ВІЛ статевим шляхом, зріс до 65 %, частка СІН (споживачі ін’єкційних наркотиків) з уперше в житті встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції становить 17 %. Потрібно визнати, що в умовах концентрованої стадії епідемії ВІЛ/СНІД, вирішальну роль в Україні відіграють масштаби та якість заходів з профілактики серед осіб з груп населення високого ризику інфікування ВІЛ та серед їхніх статевих партнерів.

Епідемія ВІЛ-інфекції/СНІД уражає найбільш працездатну і репродуктивну частину населення, основна кількість ВІЛ-інфікованих осіб у Чернівецькій області зареєстрована у віковій групі 25-49 років – 65 %, що дуже скоро може призвести до посилення і загострення негативних демографічних і соціально-економічних тенденцій. Зростання пристрасті молодого покоління до наркотичних препаратів, зниження морально-етичних норм у сексуальному житті ще більше обтяжують песимістичний прогноз, оскільки обидва ці фактори здатні різко посилити природний хід епідемічного процесу ВІЛ/СНІДу.

Чернівецька область належить до регіонів з низьким рівнем захворюваності на ВІЛ-інфекцію та низьким рівнем смертності від захворювань, зумовлених СНІДом. Проте загальновизнаним є факт, що офіційні дані не відображають реальний масштаб епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні, зокрема, дійсної кількості людей, інфікованих ВІЛ. Вони лише надають інформацію про осіб, які були обстежені на наявність ВІЛ. Значно більша кількість українців можуть бути інфікованими, але не знати про свій ВІЛ-статус.

Особливість ВІЛ-інфекції полягає в тому, що це захворювання може роками не проявлятись жодними клінічними симптомами. Зважаючи на те, що пізнє звернення до лікаря значно зменшує вірогідність збереження здоров’я та продовження повноцінного життя людини з ВІЛ, необхідно кожному, хто мав хоча б найменший ризик інфікуватися – обстежитись на ВІЛ!!! В Україні при обласних центрах профілактики та боротьби зі СНІДом (м. Чернівці, вул. Мусоргського, 2, з 8.00 до 20.00), міських поліклініках, районних лікарнях працюють кабінети «Довіра», де можна безкоштовно і цілком анонімно обстежитись на ВІЛ.

Пам’ятайте, лише разом, спільними зусиллями ми здатні зупинити розвиток епідемії ВІЛ/СНІД в Україні!

Теги: 
Повернутися в початок